“Pühajärve maleturniirid sõnas ja pildis”, koostanud Merike Rõtova ja Ülar Lauk

26.00

Paarkümmend aastat tagasi tekkis jooksutreener Urmas Randmal Pühajärve pargis trenni tehes mõte korraldada selle looduskaunis kohas maleturniir. Mõte sai teoks, seda ka tänu sponsoriks nõustuma hakanud Tiit Vähile. Turniiri koosseis on enam kui omapärane: nimekate suurmeistrite ja rahvusvaheliste meistritega koos on malelaudade taga ettevõtjad ja tuntud kultuuriinimesed. Et viimased malesuurustele vastu saaksid, antakse neile aega ette. Tänu sellele kukub vahel mõni punkt ka nn malepatseritele. Tõsi küll, harva. Turniiri tabeli täitudes selgub, et tugevamad on ikka eesotsas. Ja malemaailma vägevaid on siin aastate jooksul küllaltki olnud. Urmas Randma organiseerijatalent on muljet avaldav.

Tänavu 20nda juubeliturniiri puhul sai otsustatud senistest turniiridest raamat välja anda. Koostasin selle koos Ülar Lauguga. Ülar on meie parim malekommentaator, tema hooleks jäid tabelid ja partiivalimik, ka rohkearvuliste fotode allkirjad. Mina otsisin osavõtnute hulgast neid, kes võiksid oma mõtteid paberile panna. Kaido Külaots kirjutab, miks suurmeistrid Pühajärvele tulevad. Igor Rõtovilt saame teada, mida pakub turniir amatööridele. Veel kenamini on põhjuse kohale tulla sõnastanud Raul Rebane. Talle omases elegantses stiilis teatab ta, et tema eesmärk on teha tuju halvaks neil, kes peavad ennast heaks mängijaks! Vahel on tal see ka õnnestunud. Uhkusega meenutab ta oma võitu Viktor Kortšnoi üle. Maailmamalet vappeseisundis hoidnud Kortšnoist kirjutab ka Ülo Tuulik. Meeldiv oli minu koostöö põhjanaabrite esindaja Panu Lainega, kes kirjutas pikemalt teemal „Soomlased Pühajärve handicap-turniiridel“. Vahetasime mitmeid meile. Panu küsis aina lisaandmeid ja kirjutas siis korraliku loo. Lätlase Aris Ozolinši lugu pidin aga ise veidi täiendama. Kõik sai korda.

Mis mind koostajana kõige rohkem rõõmustas, mõneti ka üllatas, oli see, kui hästi ja vaimukalt pani turniiride ülevaated kirja Urmas Randma. Selgus, et ta pole mitte üksnes tunnustatud jooksutreener ja väsimatu Pühajärve turniiri organiseerija. Ei, ta on ka väga hea sulega kirjamees!

Head lugemist!

Merike Rõtova

Kategooria:

Kirjeldus

Lisa kommentaar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.